587 (SMTP Submission) portunu aktif ettiğinizde, 25. port gayet düzgün çalışmaya devam ederken, 587’den gönderim yapılmaya çalışıldığında sizi TLS,SSL ya da STARTTLS’e zorluyor. Plain authentication çalışmadığı için, Outlook vb. clientlarda “None of the authentication methods supported by this client are supported” hatası alınıyor.

Aramalarda çıkabilsin diye hatanın Türkçesi “Sunucu bu istemci tarafından desteklenen hiçbir kimlik doğrulama yöntemini desteklemiyor.”

Eğer ki clienttan TLS vb. encryption seçerseniz çalışıyor ancak sunucuda sertifikanız yoksa her sefer sertifika hatası alıyorsunuz, şık değil.

Sebebi, Plesk’in Postfix konfigürasyonunda “unuttuğu” bir saçmalık. An itibariyle en güncel versiyon olan 11.5.30 Update #20’de dahi sorun devam ediyor.

Çözümü basit ve içeride.

/etc/postfix/master.cf dosyasını açıyorsunuz.

Altlarda

submission inet n - n - - smtpd -o smtpd_enforce_tls=yes -o smtpd_tls_security_level=encrypt -o smtpd_sasl_auth_enable=yes -o smtpd_client_restrictions=permit_sasl_authenticated,reject -o smtpd_sender_restrictions=

satırını göreceksiniz.

O satırdaki smtpd_tls_security_level değerini may olarak değiştireceksiniz, yani

submission inet n - n - - smtpd -o smtpd_enforce_tls=yes -o smtpd_tls_security_level=may -o smtpd_sasl_auth_enable=yes -o smtpd_client_restrictions=permit_sasl_authenticated,reject -o smtpd_sender_restrictions=

Açıklaması; ilk halinde sizi TLS’e zoruyordu ve alternatif authentication sunmuyor idi. encrypt değerini may yaparak, TLS gelirse başım üstüne ama plain authenticationu da geri çevirmeyelim moduna geçiriyorsunuz makinayi.

Parallels’in konuyla ilgili makalesi:

http://kb.parallels.com/en/114417