Bir süredir kullandığım ve memnun kaldığım BOX-ALL çözümünden bahsedeyim. Yazının içeriği gayet açık fakat birçok e-posta aldığım için belirtmek gerekli: ürünü ben satmıyorum. Aldığım bir ürünün incelemesidir bu.

boxall1

Sorun: Malzeme depolama

Üretim seviyesine girmediğiniz sürece aradığınızda bulabilmeniz için elinizde bulunan komponentleri düzgün bir şekilde tutmak ve organize etmek derttir. Özellikle sahip olduğunuz malzeme çeşidi arttıkça durum içinden çıkılmaz bir noktaya doğru ilerler. Ben çok uzun süredir klasik çözüm olan “çekmeceli kutu”ları kullanıyorum. 50 civarı orta boy, 16 adet de büyük boy çekmeceli kutuyu elektronik malzemelerimi depolama amaçlı kullanıyorum. Bendeki kutuların fotoğrafı yok ama şunlara benziyorlar:

]

(fotoğraf: http://320volt.com/elektronik-atolyesinde-malzeme-duzeni-cekmeceler/)

Bu çözüm through hole ve görece büyük komponentler için etiketlemeyi de güzel yaparsanız gayet başarılı. Fakat son yıllarda gittikçe daha çok SMD iş yapmaya başladım, son bir buçuk yıldır da artık through hole parça kullanmıyorum.

SMD komponentlerim az miktardayken poşetler içinde bu çekmecelerin içine koyuyordum, ancak bir yerden ve yüzlerce poşetten sonra iş içinden çıkılmaz noktaya doğru geldi. Pasifler için bulduğum en iyi çözüm bu oldu, severek kullanıyorum.

SMD pasifler için çözüm: BOX-ALL

boxall2

boxall3

Öncelikle boyut olarak ufak bir ürün, SMD malzemeler de ufak, dolayısıyla sorun yok. Sadece ne boyutta bir şey olduğunu fotoğrafa bakarak tahayyül etmek güç olabilir, bu yüzden referans alabilmeniz açısından ilk fotoğrafta bir adet AA pil var.

Ürünü SMD pasif komponentler haricinde kullanmanız pek mümkün değil, çünkü kompartmanlar küçük. Bir de plastik malzeme olduğu için ESD sorunu var, gidip entegre koymak istemezsiniz bunun içine. Bu iş için aynı ürünün ESD safe versiyonu da var, siyah renk.

Ben 0805 boyutunda malzeme kullanıyorum, bir kompartman 0805 ebatta rahat 400 civarı komponent alabiliyor. Bu ürünün tek olayı prototip çalışırken malzemeyi kolay bulup kullanmak, zaten seri üretimde bunu kullanmayacaksınız; dolayısıyla bir kompartmanın çok fazla malzeme alabiliyor olmasının size bir avantajı yok.

Kompartman kapakları çok sağlam bir şekilde kapanıyor; bu yüzden de biraz zor açılıyor. Ürünün ana özelliği ve diğer rakiplerinden farkı 0603 boyuta kadar kapalı kapaklarından malzeme “kaçırmıyor”. Daha önce kapaklı kutular kullandıysanız bilirsiniz, SMD malzemeyi tutmak imkansıza yakındır; kapağın her tarafından düşer komponentler. Bu ürün bu konuda rakipsiz, kesinlikle malzeme kaçmıyor bir yere.

Bir adedinde 144 adet kompartman bulunuyor, yani 144 farklı çeşit SMD komponenti tutabilirsiniz. Ben direnç ve kapasitörler için birer adet aldım. İkisini de tam olarak dolduramadım, boş kalan yerleri farklı pasif komponentlerle doldurdum. Halen iki kutuda da birçok boş kompartman kaldı.

İki adet alırsanız yanında iki tane ürünün her kompartmanına yetecek kadar boş etiket gönderiyorlar. Fotoğraflarda gördüğünüz üzere ben bu boş etiketleri doldurdum; sonuç ultra şık oldu.

Ürünü Aidetek’in kendi sitesinden, Amazon.com’dan, Ebay’dan veya Aliexpress’ten alabilirsiniz, SMD malzeme depolama sorununuz varsa fiyatının Çin plastiği için bir nebze yüksek olmasına takılmayın, alın. Sorunu direk çözüyor, tavsiye ediyorum.